1. Избягвайте да купувате матраци, направени от някоя от големите световни марки като Sealy, Simmons, Tempurpedic. Въпреки че те не са “лоши” матраци със сигурност можете да намерите подобни на по-ниска цена и с по-добри качества, направени от малки независими производители.
2. При покупка на матрак се водете от качеството на материалите, които са използвани за направата му, а не от марката. Всеки търговец трябва да бъде в състояние да ви каже точно това, което ви интересува за състава на матрака, а ако не може, то намерете друг.
3. Преди да тръгнете на оглед за матраци си направете таблица с няколко категории напр. „удобен, но скъп“, „неудобен“, „удобен“, „на добра цена“ и т.н.. Матраците, които най-много харесвате отнасяйте към съответната категория. Така ще бъде улеснен изборът ви.
4. Никога не купувайте матрак на “голяма продажба”. Качествените матраци са на разположение целогодишно и струват скъпо. Промоционалните цени от 30, 40, 50% или повече отстъпка са основен предупредителен знак, че тези матраци не са купувани и са купени от търговеца на в пъти по-ниска цена. Страхотни матраци можете да намерите на http://www.relax-matt.com/.
5. Когато тествате матрак е важно той да подкрепя гръбнака държейки го в права линия. Също така независимо дали е мек или твърд, трябва да чувствате комфортно на него. Експертите предупреждават, че матрак не се тества с пипане или сядане, а трябва да легнете на него за 5-10 минути.
6. Никога не купувайте матрак в същия ден когато избирате такъв. Много търговци използват утвърдени техники на продажба, които са предназначени за предотвратяване на смислени сравнения и възражения на купувача и дори и да не ви се вярва тези техники могат да ви подтикнат към моментна покупка. Изберете матрака който желаете и го купете на другия ден!
7. Знайте, че матрака който в крайна сметка сте избрали да закупите е този, който искате. Не позволявайте на странични фактори като гаранция или доставка да променят първоначалното ви окончателно решение.