Колата стои пред блока, не е мърдала от месеци, акумулаторът е паднал, а горивото в резервоара е почти изпарено.
В подобна ситуация мнозина се питат: трябва ли все пак да плащам застраховка „Гражданска отговорност“, след като дори не използвам автомобила? На пръв поглед логиката казва „не“ – щом не караш, не си на пътя, значи не създаваш риск. Но какво казва законът?
Оказва се, че отговорът не е толкова прост. Според българското законодателство, всяко регистрирано моторно превозно средство трябва да има валидна застраховка „Гражданска отговорност“, независимо дали се движи по пътищата или стои паркирано месеци наред. Това изискване важи от момента на регистрация на автомобила до момента на дерегистрация (т.нар. спиране от движение).
Причината е проста – кола, която е регистрирана, по всяко време може да бъде подкарана. Няма механизъм, който автоматично да следи дали автомобилът се движи или не. За държавата той съществува на пътя, дори и реално да не е мърдал от паркомястото. Затова липсата на ГО за регистриран автомобил се счита за административно нарушение, независимо от употребата.
И тук идва логичното продължение: какво се случва, ако решиш да „спестиш“ от Гражданска отговорност и не подновиш полицата? Рискуваш глоба, и то не само ако те спре пътна полиция, а дори ако просто си в регистрите. От 2021 г. насам КАТ и Гаранционният фонд имат активна връзка и автоматично засичат липсата на валидна полица. При установена липса, се изпраща писмо до собственика на автомобила с уведомление, че има задължение и че подлежи на санкция.
Глобата за физически лица може да достигне 250 лв., а ако колата се движи без ГО и бъде спряна на пътя, санкцията може да скочи до 400 лв., като се предвижда и временно отнемане на свидетелството за регистрация. При повторно нарушение санкциите са още по-сериозни. И това – дори ако сте изминали само един метър с колата си.
Но има и решение. Ако автомобилът наистина няма да бъде използван дълго време, може официално да го спреш от движение в КАТ. Това е административна процедура, при която се подава заявление, връщат се табелите и големият талон, а автомобилът се изважда от активния регистър. След това вече нямаш задължение да плащаш „Гражданска отговорност“ и няма риск от глоби. Това е разумна стъпка, ако например заминаваш за чужбина, притежаваш няколко автомобила и не използваш всички, или просто колата е извън строя.
Важно е да знаеш, че по време на спирането от движение не можеш да използваш автомобила по никакъв начин. Ако бъде засечен на пътя без регистрационни табели, последствията ще са още по-сериозни – автомобилът се счита за нерегламентирано използван, което води до санкции, включително отнемане на контролни точки и налагане на акт.
След като решиш отново да подкараш колата, трябва да я върнеш в движение, като минеш през същата процедура в КАТ, получиш новите документи и табели (или старите, ако са съхранени правилно), и сключиш валидна полица „Гражданска отговорност“.
Има и още една тънкост. Ако си спрял застраховката, но автомобилът бъде въвлечен в инцидент, дори ако не е бил в движение – например паркираната ти кола се е откачила по наклон и е блъснала друга, ще носиш пълната отговорност. Без валидна ГО ще трябва да платиш всички щети от джоба си, а сумите могат да са значителни. Подобни инциденти не са чести, но се случват – особено при повреден ръчен спирачен механизъм, невнимание при паркиране или дори вандализъм.
Накратко – не, не можеш да имаш регистриран автомобил без ГО, дори и да не го караш. Законът е ясен и не оставя вратички за тълкуване. Ако искаш да не плащаш застраховка, решението е да го спреш от движение официално. В противен случай, дори спрял пред блока, автомобилът ти остава в полезрението на закона – и на Гаранционния фонд.