.
Слънцезащитата е важен аспект от грижата за кожата, който не бива да пренебрегваме. Когато я прилагаме правилно, намаляваме риска от кожни заболявания, включително рак, и предотвратяваме преждевременното стареене на кожата.
Основи на слънцезащитата
Слънцезащитните кремове помагат за блокиране или абсорбиране на ултравиолетовите (UV) лъчи, като така предпазват кожата от увреждане. Включително от UVA, които проникват дълбоко в дермата и допринасят за стареенето, и UVB, които причиняват изгаряне.
Слънцезащитните продукти идват в различни форми, включително лосиони, гелове, спрейове и стикове. Съставките им могат да са различни – химичните, например, абсорбират УВ лъчите, а минералните ги отразяват.
Сред основните характеристики на всеки слънцезащитен крем е SPF – мярка за това колко добре защитава кожата от УВБ лъчите. Например, SPF 30 означава, че може да останете на слънце 30 пъти по-дълго, преди да изгорите, отколкото без защита.
Но се препоръчва да избирате продукт, който защитава не само от УВА, а и от УВБ – или такъв със „широкоспектърна защита“.
Избор на слънцезащитен крем спрямо вида на кожата
Естествено, всяка кожа е различна, затова е важно да знаете кой е правилният слънцезащитен крем за вас спрямо нейните особености:
- Суха кожа – изберете хидратиращ слънцезащитен крем.
- Мазна кожа, склонна към акне – търсете продукти, които са означени като „некомедогенни“.
- Чувствителна кожа – предпочитайте минерални слънцезащитни кремове, които съдържат цинков оксид или титанов диоксид.
Съставки
Някои от най-често срещаните активни съставки включват оксибензон и авобензон (за химични слънцезащитни кремове) и цинков оксид или титанов диоксид (за минерални слънцезащитни кремове). Всеки от тях има своите предимства и недостатъци в зависимост от типа кожа и личните предпочитания.
Допълнителни съвети
Продуктите за защита от слънчевите лъчи трябва да се нанасят редовно и обилно, върху всички открити части от кожата – включително лице, длани, върховете на ушите и т.н. Необходимо е повторно нанасяне или на всеки 2 часа, или след всяко влизане във водата, изпотяване или избърсване с кърпа.
За деца е препоръчително да се избират специализирани детски продукти. За възрастни можете да се насочите и към по-силни активни вещества, но все пак е важно да обърнете внимание за кои зони са подходящи. Например, ще ви е нужен по-нежен специализиран крем за лице. Същото важи и ако имате чувствителна кожа.
За ежедневна употреба през дните на есента, зимата и пролетта можете да изберете и по-нисък слънцезащитен фактор, но за лятото е препоръчително той да е поне SPF50+. Особено ако сте с по-светла кожа, която е по-податлива на слънчевите лъчи, или ако имате много бенки по тялото.
Подходете правилно към избора на слънцезащитен крем през лятото – и през останалата част на годината, за да сте сигурни, че кожата ви ще запази своята здравина, младост и красота.